Projekto „Gyvenu laisvai“ veiklos

Prie Pagirių jaunimo komandos jungiasi režisierė Karolina Žernytė

Š. m. rugsėjo 26 d.Vilniaus rajono kūrybinėje dirbtuvėje Pagirių jaunimas susitiko su režisiere, Pojūčių teatro sumanytoja ir įkūrėja Karolina Žernyte ir projekto „Gyvenu laisvai!“ viena iniciatorių, Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro direktore Diana Skučaite.
Jaunuoliai kartu su jomis aptars kuriamo pojūčių spektaklio idėją, nuveiktus ir laukiančius darbus.
———-
Trumpai apie K. Žernytę:
Karolina Žernytė – režisierė, aktorė lėlininkė, Pojūčių teatro sumanytoja ir įkūrėja, UNIMA (tarptautinės lėlių teatro asociacijos) Lietuvos tarybos narė.
2010 m. birželį debiutavo kaip režisierė (idėjos autorė, libreto bendraautorė ir aktorė) su diplominiu spektakliu akliesiems ir regintiesiems „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“, kuris pristatytas festivaliuose „Tallinn Treff“ (Estija, 2010), „Worlds First International Festival of Puppetry Schools“ (Rusija, 2010), „Jauno teatro dienos“ Klaipėdoje (2014) ir „Spoffin“ gatvės teatro festivalyje Olandijoje (2014). 2011 m. už spektaklį režisierei skirtas apdovanojimas „Jaunoji lėlių teatro viltis“. Jis taip pat buvo vaidintas visoje Lietuvoje aklųjų ir silpnaregių bendruomenėms, bibliotekose, mokyklose ir kitose visuomeninėse įstaigose.
Vėliau režisierė pastatė spektaklius „Tavo akys mane matė“ (2012), „Gegužės naktis“ (2013), „Ežiukas ir rūkas“ (2014),  „Akmuo vanduo geluonis“ (2014), „Kalifas gandras“ (2015),  „Pirmapradis“ pagal šveicarų psichiatro, analitinės psichologijos kūrėjo Carlo Gustavo Jungo biografiją ir idėjas (2016), „Atvira oda“ (2017).
2014 m. apdovanota Boriso Dauguviečio auskaru už sėkmingas naujų teatrinės raiškos priemonių paieškas spektakliuose akliesiems ir regintiesiems „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ ir „Akmuo vanduo geluonis“. Už spektaklį  „Akmuo vanduo geluonis“ 2014 m. taip pat nominuota Auksiniam scenos kryžiui už geriausią darbą lėlių ir objektų teatro srityje.
Parengta pagal projekto „Gyvenu laisvai“ tinklalapį

Pagirių jaunimas gvildeno pabėgėlių temą

Rugsėjo 26 d.įvyko Pagirių jaunimo komandos susitikimas su režisiere, Pojūčių teatro įkūrėja Karolina Žernyte ir projekto „Gyvenu laisvai!“ viena iš iniciatorių, Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro direktore Diana Skučaite. Nors jaunuoliai su režisiere susitiko pirmą kartą, tačiau, anot jų, greitai rado bendrą kalbą, daug diskutavo ir sutarė, kaip dirbs toliau kurdami pojūčių spektaklį.
Mintys po susitikimo
„Norim kurti spektaklį apie pabėgėlius, tačiau vis dar neturim aiškios jo vizijos. Pagėgėlių tema aktuali visai Lietuvai, tačiau kol kas nenusprendėm, ar ją nagrinėsim bendrai, ar labiau siesim su mūsų miesteliu, pavyzdžiui, pažvelgsim, kaip sutiktumėm pabėgelius, jei jie čia atvyktų,“  – mintimis dalijasi Agata Parvicka..
Susitikimo metu jaunuoliai aktyviai diskutavo, dalijosi savo mintimis, nuomonėmis. „Komandoje buvo visaip mąstančių, tačiau daugiau buvo tų, kurie pakankamai tolerantiški pabėgėlių atžvilgiu. Aš taip pat neturiu nieko prieš pabėgėlius, tačiau nežinau, kaip reaguočiau, jei jie iš tikrųjų čia atsikraustytų,“ – kalba Saulė Mekionytė.
„Žmonės bijo to, ko nežino. Mūsų spektaklis – tai būdas šviesti visuomenę, bent šiek tiek keisti jos požiūrį, mažinti prieš pabėgėlius nusistačiusių žmonių skaičių, – mano Raminta Slavinskaitė. – Jei Pagiriuose apsigyventų pabėgėlių, ko gero, jiems sunku būtų įsilieti, rasti bendrą kalbą su vietiniais. Svarbu, kad jie neužsidarytų savyje, norėtų bendrauti. Jaunimui turbūt būtų kiek lengviau susibendrauti, nes jauni žmonės atviresni, turi mažiau nusistatymų“
Jaunuoliai taip pat nagrinėjo, o kas gi lemia neigiamą požiūrį į pabėgėlius. „Pas mus gyvena ir lietuvių, ir lenkų, ir rusų, bet kodėl su jais lyg sutariam, o į atvykstančius žvelgiam neigiamai? Buvo manančių, kad tai sovietinis palikimas, atsiskyrimas nuo kitų. O gal tai pagarbos stoka šiuolaikiniam žmogui arba skirtingas tos pagarbos supratimas. Taip pat mūsų požiūriui daug įtakos turi mūsų aplinka, ką joje girdim, matom,“ – sako Saulė.

Parengta pagal projekto „Gyvenu laisvai “ tinklapį

Pagirių jaunimas susipažino su pabėgėlių istorijomis

Vilniaus rajono Pagirių jaunimas, pasiryžęs statyti pojūčių spektaklį ir jame atskleisti itin jautrią, aktualią pabėgėlių temą, šių metų spalio 3 d. susitiko su Jungtinių Tautų Vyriausiojo Pabėgėlių Komisaro atstove Renata Kuleš. Ji papasakojo keletos į Lietuvą persikėlusių pabėgėlių istorijas ir kaip jiems siekasi mūsų šalyje. Susitikime taip pat dalyvavo statomo spektaklio režisierė Karolina Žernytė.
Projekte „Gyvenu laisvai!“ dalyvaujantys jaunuoliai dar šį rudenį ketina apsilankyti pabėgėlių priėmimo centre. „Planuojam vykti į pabėgėlių centrą ir turiningai su jais praleisti laiką, galbūt pamokyti kelis lietuviškus žodžius. Jei pavyks, sužinoti daugiau istorijų,“ – planais dalijasi Martynas. Anot jo, kaip pastebėjo R. Kuleš, kai kurie pabėgėliai ne itin nori prisiminti ir juo labiau kitiems pasakoti apie savo praeitį, bet atsiranda ir tokių, kurie apie tai kalba.

Parengta pagal projekto „Gyvenu laisvai “ tinklapį

Pagirių jaunimas išbando savo pojūčius

Vilniaus rajono Pagirių jaunimas, pasirinkęs statyti pojūčių spektaklį ir jame atskleisti pabėgėlių, požiūrio į kitus temas, vis labiau pasineria į kūrybinį procesą. Jaunuoliai kartu su režisiere Karolina Žernyte ir dramaturge Sandra Bernotaite išbando savo pojūčių „aštrumą“, tyrinėja, kokie pojūčiai nubunda tamsoje ir kokias vidines būsenas jie atveria. Be to, kruopščiai ir atsakingai ruošiasi artėjančiam susitikimui su į Lietuvą atvykusiais pabėgėliais.
Mintys po susitikimo
„Šįkart Karolina ir Sandra į susitikimą atvyko su daugybe daiktų ir iškart mus tai sudomino. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo mūsų užsiėmimo rekvizitas,“ – pasakoja Karolina Jadzevičiūtė.
Menininkės ilgai nelaikė jaunimo nežinioje, kam reikalingi atsivežti daiktai, ir įkūrė kūrybinėje dirbtuvėje pojūčių laboratoriją. Susitikimo dalyviai susiskirstė poromis, vienas iš poros užsiėjo akių raištį, o kitas vedžiojo jį po klasę, šoko su juo, lietė jo ranką prie lango stiklo, sodino į kampą ir t.t. arba kitaip tariant bandė sukelti pojūčius, kurie, tarkime, nukeltų į vaikystę ar paskatintų kitus prisiminimus.
Po to jaunuoliai apsikeitė akių raiščiu. Dabar matantysis vedė savo partnerį užrištomis akimis nuo vienos „stotelės“ prie kitos. Kiekvienoje „stotelėje“ laukė vis kitas daiktas ar medžiaga: rudeninių lapų krūva, šienas, dubuo su žemėmis, minkštutėlis apklotas, daržovės (morka, bulvė, burokas), popieriniai puodeliai, virvė ir kt. Kai nelieka regos, sustiprėja kiti pojūčiai, paaštrėja emocijos, į paviršių ima kilti prisiminimai.
Susitikimo dalyviai taip pat diskutavo ir sutarė, kad mainais į pabėgėlių istorijas, kurias jie tikisi išgirsti nuvykę į pabėgėlių centrą, vertėtų kaip nors atsilyginti, galbūt surengti pojūčių užsiėmimą. „Jeigu norime sužinoti apie jų šalių kultūrą, turime pristatyti jiems Lietuvą. Kad jie geriau suprastų, kas yra pojūčių teatras, galėtume pristatyti Lietuvą per pojūčius,“ – mintimis dalijasi Agata.
Netrukus jaunuoliai kibo į dar vieną užduotį. „Pasiskirstę komandomis, ant lapo turėjom surašyti kasdienius dalykus, kurie primena Lietuvą, taip pat tradicijas ir lietuviškas pasakas. Iš šio sąrašo kitam susitikimui turim išsirinkt tris dalykus, su kuriais norėtumėm pasidalint su pabėgėliais, pavyzdžiui, pavaišinti čiobrelių arbata ar lietuviška duona, išmokyti dainuoti sutartinę, ar kita,“ – pasakoja Karolina.
Jaunuoliai kartu su menininkėmis K. Žernyte ir S. Bernotaite taip pat aptarė JAV režisierių Chriso Temple’o ir Zacho Ingrasci filmą „Salam, kaimyne“ („Salam Neighbor“), kurį buvo peržiūrėję dar iki susitikimo. Filme atskleistos sukrečiančios pabėgėlių istorijos praplėtė jaunimo akiratį, sukėlė naujų minčių nagrinėjant ir atskleidžiant šią temą.
Spalio 20 d.moksleiviai turėjo proga ne tik stebėti, bet būti aktoriais spektaklyje Akmuo, vanduo, geluonis ( Lietuvos nacionalinis dramos teatras ).
Reikia liautis matyti, kad pradėtum regėti. Šiame spektaklyje tikrasis veiksmas prasideda tada, kai vaizdai išnyksta.
Parengta pagal projekto „Gyvenu laisvai“ tinklapį

Pagirių jaunimas dirbo su menininkėmis

Š. m. spalio 24 d. (antradienį) Vilniaus rajono Pagirių jaunimas susitiko su režisiere Karolina Žernyte ir dramaturge Sandra Bernotaite.
Jaunuoliai kartu su menininkėmis ieškojo įdomiausių, paveikiausių formų ir būdų, kaip pojūčių spektaklyje atskleisti itin jautrias ir aktaulias pabėgėlių, požiūrio į kitus temas.

Parengta pagal projekto „Gyvenu laisvai“ tinklapį

PAMOKŲ LAIKAS

NUORODOS